Governing Body Details

Our CURRENT Governing Body members are:-

Miss Ella Davies Staff Governor

Mrs Claire Doyle Co-opted Governor

Mr Daniel Holladay Associate Member

Mr William Neighbour Headteacher

Miss Jade Nicholas Co-opted Governor

Mr Robert Sales Authority Governor

Mr Callum Whittern Co-opted Governor

Mrs Jo Wilson Co-opted Governor

Mr Matthew Wynn Parent Governor Chair of Governors

Mrs Jackie Moore Clerk to the Governors

GOVERNING BODY DETAILS SEPTEMBER 2019 TO JULY 2020

NAME CATEGORY OF GOVERNOR APPOINTED BY TERM OF OFFICE (NO. OF YRS & END DATE) COMMITTEE MEMBERSHIP RESPONSIBILITES VOTING RIGHTS (IF ASSOCIATE MEMBER)
Mr Callum Whittern Co-opted Governor Governing Body 4 18/05/2024 Resources & Pay Committee Wider Curriculum Governor
Mr William Neighbour Headteacher n/a n/a n/a Resources & Pay Committee

School Improvement Committee

Head Teacher
Miss Ella Davies Staff Governor Staff 4 27/09/2023 School Improvement Committee
Mr Robert Sales Authority Governor Governing Body (nominated by local councillor) 4 26/09/2022

 

Resources Committee & Pay Committee Chair of Resources & Pay Committee 

Safeguarding & School Website Governor 

Mr Matthew Wynn Parent Governor Parents 4 10/02/2021 Resources Committee & Pay Committee Chair of Governors

Science & ICT Governor Forum Rep

Mrs Jacqueline Payne Parent Governor Parents 4 Term of Office ended 10/10/2020
Mrs Claire Doyle Co-opted Governor Governing Body 4 11/11/2023 School Improvement Committee Chair of School Improvement Committee (22/10/2020)

SEN & Early Years Governor

Miss Jade Nicholas Co-opted Governor Governing Body 4 11/11/2023

School Improvement Committee

Maths Governor
Mrs Jackie Clapton Parent Governor Parents 4  Resigned 13/10/2020
Mrs Jo Wilson Co-opted Governor Governing Body 4 17/07/2023

School Improvement Committee

Development & Training Governor

Maths & Science Governor

Mrs Jackie Moore Clerk n/a n/a n/a n/a